FORGOT YOUR DETAILS?

Casa Grande and Petaluma Get No. 1 Seed In North Coast Section Playoffs

by / Sunday, 19 May 2013 / Published in News

There were no major surprises for the local teams on where they were seeded.  

The Casa Grande baseball team and Petaluma Softball teams each got the No. 1 seeds.

Here is an overview of how the brackets shake out.  A more detailed preview will be coming

DIVISION 2

As expected Casa Grande parlayed its big season into a No. 1 seed.   It look for a while like that would set up an  old time rivalry with Petaluma, who was in the original bracket as a No. 16 seed.  But they were replace by Pinole Valley who won the Tri County-Stone League.  They actually tied for first and won the tie-breaker and will meet Casa Grande on Tuesday at 4 pm.

There could be a fifth Cardinal Newman-Casa Grande game in round two.   That is if everything works out on Tuesday.  Cardinal Newman is a No. 8 seed and will meet No. 9 Alameda in a game that will be in Alameda because of the league champion rule. 

Three other North Bay League teams are in the bracket and ended up were expected.  Maria Carrillo is a No. 4 seed and will host Concord on Wednesday.

No. 11 Rancho Cotate and No. 15 Montgomery are on the road.  Montgomery is at No. 2 Campolindo on Tuesday, who is the three time NCS Division 2 champion.

DIVISION 3

Analy is the No. 3 seed and will host No. 14 Hercules on Tuesday.  The combined record of the two teams is 38-17.  That would be hard to beat.

The difference between Analy and Sonoma Valley in the SCL race was three places.  In the NCS Division 3 rankings it is one.  Sonoma Valley may have gotten a push with the win in the SCL post season tournament, which included a win over Analy.   The Dragons are a No. 4 seed and will No. 13 Encinal Wednesday night at Arnold Field.

Piner, despite finishing ahead of Sonoma Valley in the SCL standings is No. 12.  They are at No. 5 El Cerrito on Wednesday..

The No. 1 seed is the defending champion Acalanes.

DIVISION 4

NCL I champions St. Helena is a No. 6 seed and will meet No. 11 Fortuna in the first round in Yountville on Wednesday.

No. 7 Kelseyville also gets a home game while No. 9 Clear Lake and No. 14 Fort Bragg go on the road.

That is the NCL I teams in the division.

One SCL team did make it to and that is El Molino who despite an 8-16 record is a No. 13 seed.  The Lions are at No. 5 Moreau Catholic.  El Molino qualified because of a 5-4 record against Division teams.

DIVISION 5

Another wide difference from what the race said.  That is NCL II, which St. Vincent won the championship  by one game over Sonoma Academy.

St. Vincent is a No. 4 seed and host No. 13 SF University on Wednesday.  Sonoma Academy is No. 16 and goes to No. 1 Valley Christian-Dublin on Tuesday.   Still a 13-8 record with a second place finish in its second year of baseball is something to be proud of.

DIVISION 6

Tomales and defending champion Point Arena are 1-2 in a seven team bracket. 

Anderson Valley is a No. 4 and gets a home game.  Archbishop Hanna is at No. 6 and has to travel.

Tomales has a first round bye.  The other three play on Tuesday.

SOFTBALL

DIVISION 1

Bad break for Santa Rosa.   They get a No. 9 seed so they have to go on the road at meet San Ramon Valley on Wednesday.  That treaded No. 9.  Go on the road and if you win you have to meet No. 1.

Santa Rosa is the only Division 1 team in the area.

DIVISION 2

Speaking of the dreaded No. 9 that is where Rancho Cotate ended up.    The Cougars first game is at Livermore and if they win that a trip to No. 1 Petaluma.    It is a full bracket, so before that Petaluma host No. 16 San Lorenzo .

Maria Carrillo and Casa Grande also are in the bracket.

No. 6 Maria Carrillo hosts Newark Memorial.

No. 12 Casa Grande is at No. 5 Pinole Valley.

All the local teams first round games are on Wednesday.

DIVISION 3

This is an eleven team bracket so at No. 4 Sonoma Valley not only knows they are going to go to the second round, they know they will be meeting No. 5 Acalanes.  The bracket doesn’t say when or where, but the game should be at Sonoma Valley on Friday or Saturday.

Analy at No. 6 just missed a first round bye and will host Albany in the first round on Wednesday.

DIVISION 4

All the first round games are on Wednesday.

This is a fourteen team bracket, No. 2 Cloverdale gets a first round bye.  No. 1 is Salesian, who beat Cloverdale earlier this year.

Cardinal Newman just missed that first round bye and is a No. 3 and will host No. 14 John Sweet.

Two other NCL I teams also got home games, No. 5 Clear Lake and No. 8 Lower Lake.  They are both meeting Marin County League teams, Clear Lake against San Rafael and Lower Lake gets Marin Catholic.

No. 13 Middletown has a trip to No. 4 Fortuna.

DIVISION 5

Defending champion and No. 2 St. Vincent has a first round bye and will host a second round game Friday or Saturday.

Calistoga is No. 11 and goes to No. 6 Athenian on Tuesday.

DIVISION 6

This is a five team bracket and the only first round game is No. 5 Anderson Valley at No. 4 Tomales which isn’t until next Saturday.  The winner gets a mid-week trip to No. 1 Ferndale.

My email address is jacpasquini@comcast.net

TOP