FORGOT YOUR DETAILS?

NCS SOCCER MOVES TO SEMI-FINALS—VOLLEYBALL BEGINS

by / Wednesday, 13 November 2013 / Published in News

Football isn’t the only sport gearing up for the North Coast Section playoffs.

Girls Tennis begins its playoffs on Tuesday, Volleyball starts on Wednesday and Soccer has already started, and will be finished by the end of the week.  The next event for Cross Country is the North Coast Section meet a week from Saturday in Hayward.

NCS SOCCER SEMI-FINAL(WEDNESDAY)

Three of the four teams left in the Boys Division and all four in the Girls are from the North Bay League.

The Division three girls are all from the NCL world.  The main intruder is in one of the Division 3 Boy semi-finals, which is the only one that doesn’t have a NBL or NCL team in it.

The championship games for all four divisions are scheduled for Saturday.

DIVISION 1 BOYS: Defending Champion: Tamalpais

No. 4 Casa Grande (14-4-1) at No. 1 Montgomery (17-3-2)

No. 6 Maria Carrillo (12-6-4) at No. 2 Tamalpais (15-4-8)…2:30

Montgomery won the NBL race, shutting out Casa Grande twice along the way.  A 3-1 loss to Maria Carrillo cost them an undefeated league season.

Tamalpais and Maria Carrillo played to a 0-0 tie earlier this season.   In last season’s championship game, Tamalpais handed Maria Carrillo its only loss on the season in the NCS Championship game by a 3-1 score.

DIVISION 1 GIRLS (Two Time Defending Champion: Maria Carrillo

No. 5 Casa Grande (11-7-1) at No. 1 Maria Carrillo (18-0-1)

No. 6 Cardinal Newman (10-8-2) at No. 2 Montgomery (18-2)…5 pm

This is an all NBL semi-final between four programs that has passed around the section champion to each other since 1998.  Cardinal Newman (Ursuline), Maria Carrillo and Montgomery has each won four, Casa Grande three.

Maria Carrillo is ranked No. 4 in the country.  The long blemish on the season is a 0-0 tie with a team from Maryland.

Maria Carrillo defeated Casa Grande twice during the league race by a combined score of 8-1.

Montgomery, whose two losses were one goal games to Maria Carrillo, defeated Cardinal Newman three times during the regular season, outscoring them 5-0.

Cardinal Newman went into the playoffs with a 1-4-1 mark over its last six games.

DIVISION 3 BOYS: (Defending Champion: Anderson Valley…Two of last three years)

No. 12 Geyserville (9-11-1) at No. 1 Anderson Valley (18-3-1)…2:30

No. 7 Drew (8-10-2) at No. 3 Emery (17-5)…5 pm

Anderson Valley defeated Geyserville 2-0 in a non-league match on October 28th.

Geyserville started the season 2-7 and are the only double seed left standing.

Anderson Valley has a remarkable program.  Over the last seven seasons they have a 105-17-4 record.

DIVISION 3 GIRLS (Defending Champion: Middletown)

No. 4 St. Vincent (16-3-1) at No. 1 Sonoma Academy (19-1)…2:30

No. 3 Cloverdale (19-2) at No. 2 Middletown (19-2)…7 pm

The top two teams in the NCL I and NCL II remain.

Sonoma Academy won the NCL II race mainly on the strength of two 2-1 wins over St. Vincent.  The two games were the only league losses for St. Vincent, who also played Roseland University Prep to a 0-0 tie.   Earlier in the season they defeated them 6-0 and in the first round of the playoffs 4-0.

The two teams combined have played forty games and has given up nine goals.

Sonoma Academy’s lone loss was to Rancho Cotate 4-3 in the second game of the season.

Middletown won the NCL I league championship, which was decided with a tie-breaker game in which they defeated Cloverdale 3-1. The two teams split two games during the regular season.    It is the sixth straight NCL I title for Middletown.   Cloverdale still gets a championship flag, which is the first in school history.

VOLLEYBALL PLAYOFFS BEGIN WEDNESDAY

DIVISION 2 (15 Teams)…Defending Champion: Las Lomas (No. 4 seed)

No. 15 Arroyo (10-18) at No. 2 Maria Carrillo (27-6)

No. 7 Montgomery (22-11) at No. 10 Clayton Valley (20-13)

No. 12 Windsor (16-12) at No. 5 Newark Memorial (25-4)

DIVISION 3 (16 Teams)…Defending Champion: Campolindo (No. 1 seed)

No. 14 Encinal (11-12) at No. 3 Sonoma Valley (28-6)

No. 9 Drake (16-15) at No. 8 Petaluma (19-13)

No. 11 Analy (13-13) at No. 6 Acalanes (16-13)

DIVISION 4 (13 Teams)…Defending Champion: St. Patrick/St. Vincent (No. 4 seed)

No. 3 Healdsburg (25-7) BYE

No. 8 Piedmont (18-10) at No. 9 Kelseyville (25-7)

No. 4 St. Patrick/St. Vincent (22-12) at No. 13 Roseland University Prep (19-6)

No. 12 Salesian (11-12) at No. 5 Cardinal Newman (18-10)

No. 10 St. Helena (20-8) at No. 7 Justin Siena (12-11)

No. 11 Middletown (20-12) at No. 6 Arcata (29-4)

DIVISION 5 (15 Teams) …Four Time Defending Champion:  Branson (No. 1 seed)

No. 10 St. Vincent (14-7) at No. 7 College Prep (15-10)

No. 11 Sonoma Academy (15-10) at No. 6 Convent of the Sacred Heart (14-8)

DIVISION 6 (13 Teams)…Three Time Defending Champion: Anderson Valley (No. 1 seed)

No. 1 Anderson Valley (24-2) BYE

No. 2 Rincon Valley Christian (17-9) BYE

No. 3 Mendocino (21-7) BYE           

No. 10 Point Arena (12-12) at No. 7 St. Bernard Catholic (11-13)

My email address is jacpasquini@comcast.net

TOP